Przejdź do głównej zawartości

Polecane

Wiśniowy miodownik

 Moja dzisiejsza propozycja to wyjątkowy przepis na ponadczasowe ciasto jakim jest miodownik. Miodownik to wypiek, który pojawia się na polskich stołach od wielu lat. Moja dzisiejsza propozycja to wersja z wiśniami. Wiśnie na tle słodkiego kremu budyniowego i miodowego ciasta nadają nieco kwaskowy smak wypiekowi. Moim zdaniem jest to doskonałe ciasto na święta lub spotkania rodzinne. Polecam ! Składniki: ciasto miodowe 400 g mąki pszennej 200 g masła 200 g cukru pudru 50 g miodu 15 g proszku do pieczenia 1 jajko krem budyniowy 750 ml mleka 200 g masła 150 g cukru 120 g budyniu waniliowego 30 g cukru waniliowego 30 g mąki ziemniaczanej 3 żółtka dodatkowo 200 g dżemu wiśniowego Ciasto miodowe : Z podanych składników zagniatamy ciasto. Ciasto dzielimy na 4 części. Każdą oddzielnie pieczemy w 180 stopniach przez 7 minut w prostokątnej formie. Płaty ciasta studzimy. Krem budyniowy : 500 ml mleka zagotowujemy z cukrem. W pozostałym mleku rozpuszczamy budynie, mąki i żółtka. Dodajemy mieszank

Rogal z masą makową

Kochani ! 11 listopada to wyjątkowe święto w naszym kalendarzu. Tego dnia obchodzimy Święto Niepodległości. W tym dniu zajadamy się wyjątkowymi wypiekami w szczególności Rogalami świętomarcińskimi. Tradycja tego wypieku sięga ponad 150 lat. Do rozpowszechnienia tego wspaniałego wypieku przyczynił się prawdopodobnie Józef Melzer, który namówił proboszcza parafii św. Marcina, aby przygotowano wypiek dla ubogich. W 1901 roku rogale zostały przyjente przez Stowarzyszenie Cukierników, a obecnie chronione są znakiem UE. Dziś możemy pozwolić sobie na mały grzech i zajadać się tym wypiekiem. Jednak zrobienie prawdziwego rogala świętomarcińskiego jest niestety czasochłonne, dlatego proponuje wam moją wersję nieco szybszą, a zarazem równie dobrą.
Składniki:
275 g ciasta francuskiego
200 g maku mielonego
200 ml mleka
200 g cukru pudru
150 g mieszanki orzechów
100 g cukru
50 g miodu
50 g biszkoptów
50 g rodzynek
50 ml wody
1 jajko
Mleko zagotowujemy wraz z cukrem i miodem. Orzechy i biszkopty mielimy. Mielony mak zalewamy zagotowanym mlekiem. odstawiamy do napęcznienia. Napęczniały mak mieszamy z mielonymi orzechami i biszkoptami. Rodzynki moczymy we wrzątku. Odcedzamy i obsypujemy mąką. Dodajemy do masy makowej. Wszystko razem mieszamy. Ciasto francuskie kroimy na 6 trójkątów. Na każdy nakładamy łyżkę masy makowej, zwijamy szerszym fragmentem do środka. Tworzymy rogala. Smarujemy je rozbętanym jajkiem Rozgrzewamy piekarnik, rogale pieczemy w 180 stopniach przez 15-20 minut. Ostudzone rogale smarujemy lukrem(cukier puder mieszamy z 2-3 łyżkami wody.
rogale, rogale z masą makową, masa makowa, rogale z makiem, mak
Smacznego !
Źródło: „Magazyn Pyszne”, s. 42.

Komentarze

Popularne posty

Drukuj