Przejdź do głównej zawartości

Polecane

Babka piaskowa z rodzynkami

 Babka piaskowa to ciasto, którego nie trzeba przedstawiać. Proste, pyszne, aromatyczne i szybkie w przygotowaniu. Są wersje dwu-, trzy kolorowe. Moja dzisiejsza propozycja to wypiek z rodzynkami. Równie smaczny , co aromatyczny i mięciutki. Babkę piaskowa z rodzynkami przygotowuje się praktycznie tak samo, jak tradycyjną wersję, lecz dodajemy do niej rodzynki. Moim zdaniem ten wypiek polubią duzi i mali. Doskonałe na przyjęcia w ogrodzie. Polecam ! Składniki: 200 g masła 150 g mąki pszennej 150 g mąki ziemniaczanej 150 g cukru 50 g rodzynek 30 g cukru waniliowego 30 g cukier puder 10 g proszku do pieczenia 4 jajka Rodzynki parzymy wrzącą wodą przez 15 minut. Odcedzamy. Lekko posypujemy mąką pszenną. Białka oddzielamy od białek. Miękkie masło ucieramy na puch z dodatkiem cukru waniliowego i cukru. Dodajemy żółtka. Miksujemy. Dodajemy mąkę pszenną i mąkę ziemniaczaną oraz proszek do pieczenia. Miksujemy. Dodajemy rodzynki. Mieszamy. Białka ubijamy na puch. Dodajemy do ciasta. Blachę kek

Jak prawidłowo zrobić ciasto ptysiowe?-informacje, wskazówki

Ciasto ptysiowe jest jednym z najpopularniejszych ciast używanych w przemyśle cukierniczym i kulinarnym. Na początku wydaje się to trudne i skomplikowane, jednak jak zrobi się kilka błędów to pózniej będzie zdecydowanie łatwiej. Ciasto ptysiowe, jak jest prawidłowo wykonane nie powinno opaść. Z ciasta ptysiowego przygotowuje się eklery, ptysie czy karpatkę. Cały sukces w cieście ptysiowym moim zdaniem polega na jego uniwersalnym charakterze. Ciasto ptysiowe możemy przecież nadziewać na słono i słodko.
Podstawowy przepis na ciasto ptysiowe:
Składniki:
250 ml wody
200 g mąki
100 g masła
5 jajek
Wodę zagotowujemy z masłem. gdy masło się rozpuści, a woda zacznie wrzeć dodajemy mąkę. Całość mieszamy, aż składniki się połączą. Garnek z ciastem odstawiamy do krótkiego przestudzenia. Po około 5 minutach dodajemy do ciasta po jednym jajku. Mieszamy ręcznie trzepaczką. Gotowe ciasto umieszczamy w szprycy cukierniczej. Na blachę z papierem do pieczenia wyciskamy koła, małe ptysie czy eklery. Ciasto ptysiowe pieczemy w 180 -200 stopniach. Groszki ptysiowe przez 10 minut, ptysie przez 15-20 minut, a spody i blaty przez 25 minut. Studzimy.
Mój przepis na ciasto ptysiowe:
Składniki:
180 g maki
125 ml wody
100 g masła
4 jajka
Wodę zagotowujemy z masłem. gdy masło się rozpuści, a woda zacznie wrzeć dodajemy mąkę. Całość mieszamy, aż składniki się połączą. Garnek z ciastem odstawiamy do krótkiego przestudzenia. Po około 5 minutach dodajemy do ciasta po jednym jajku. Mieszamy ręcznie trzepaczką. Gotowe ciasto umieszczamy w szprycy cukierniczej. Na blachę z papierem do pieczenia wyciskamy koła, małe ptysie czy eklery. Ciasto ptysiowe pieczemy w 180 stopniach przez 15 minut.
Uwagi !
1) Jajka dodawane do ciasta ptysiowego powinny mieć temperaturę pokojową.
2) Ciasto studzimy około 5-10 minut. Ciasto musi być lekko ciepłe, aby móc połączyć się z jajkiem.
3) Po upieczemy nie zostawiamy ciastek w przeciągu. Studzimy. Od razu nie przecinamy.

ciasto ptysiowe, ptysie, podstawowe ciasto ptysiowe


Zródło:”Kuchnia Polska”,s.644.

Komentarze

Popularne posty

Drukuj