Przejdź do głównej zawartości

Polecane

Babka piaskowa z rodzynkami

 Babka piaskowa to ciasto, którego nie trzeba przedstawiać. Proste, pyszne, aromatyczne i szybkie w przygotowaniu. Są wersje dwu-, trzy kolorowe. Moja dzisiejsza propozycja to wypiek z rodzynkami. Równie smaczny , co aromatyczny i mięciutki. Babkę piaskowa z rodzynkami przygotowuje się praktycznie tak samo, jak tradycyjną wersję, lecz dodajemy do niej rodzynki. Moim zdaniem ten wypiek polubią duzi i mali. Doskonałe na przyjęcia w ogrodzie. Polecam ! Składniki: 200 g masła 150 g mąki pszennej 150 g mąki ziemniaczanej 150 g cukru 50 g rodzynek 30 g cukru waniliowego 30 g cukier puder 10 g proszku do pieczenia 4 jajka Rodzynki parzymy wrzącą wodą przez 15 minut. Odcedzamy. Lekko posypujemy mąką pszenną. Białka oddzielamy od białek. Miękkie masło ucieramy na puch z dodatkiem cukru waniliowego i cukru. Dodajemy żółtka. Miksujemy. Dodajemy mąkę pszenną i mąkę ziemniaczaną oraz proszek do pieczenia. Miksujemy. Dodajemy rodzynki. Mieszamy. Białka ubijamy na puch. Dodajemy do ciasta. Blachę kek

Parę słów o tradycjach i zwyczajach Wielkanocnych

Tradycje i zwyczaje Wielkanocne są w wielu regionach wspólne. Wielki Tydzień w kulturze chrześcijańskiej odgrywa istotną rolę. Jak wiemy jednym ze wspólnych cech, które jednoczą narody są właśnie tradycje kultywowane przez wieki.
Przeżycia Wielkiego Tygodnia kształtowały się stopniowo. Początkowo post trwał zaledwie 3 dni. Z czasem wprowadzono 40 dniowy post i wyróżniono Wielki Tydzień.
Ważnym dniem w kulturze jest tradycja Niedzieli Palmowej, która symbolizuje pamiątkę wjazdu Jezusa do Jerozolimy. Symbolem są liście palmowe. Tradycje palm wprowadzono w XI w. Palma symbolizuje zmartwychwstanie i nieśmiertelność duszy. Poświecenie palmy według wierzeń miało chronić ludzi, zwierzęta i domy przed złem. Według tradycji to im dłuższa palma to dłuższe i szczęśliwsze życie. Obecnie w Łyse i Lipnicy Murowanej odbywają się co rocznie konkursy na najdłuższe plamy. Palmy palmy w Wielką Sobotę.
Wielki Poniedziałek, Wielki Wtorek i Wielka Środa to dni poświęcone zadumie, smutkowi i pokucie.
Wielki Czwartek to rozpoczęcie Triduum Paschalnego. Są to najważniejsze dni w roku dla chrześcijan. W Wielki Czwartek to święto kapłanów oraz sakrament Eucharystii. Tego dnia w kościołach odbywają się liturgie Mszy Wieczerzy Pańskiej.
Wielki Piątek to dzień ścisłego postu. W tym dniu w kościołach odbywają się liturgie Męki Pańskiej.
Wielka Sobota to inaczej Wigilia Paschalna. Tego dnia kultywowany jest zwyczaj świecenia potraw. Symbolizuje odrodzenie się życia i mocy.
Niedziela Wielkanocna to zakończenie Triduum Paschalnego. Tego dnia w wielu kościoła rozpoczynają się procesje i msze rezurekcyjne.
Poniedziałek Wielkanocny to znane wszystkim święto Smigus-dyngus. Tradycja ta jest mocno zakorzeniona na wsi. Symbolizuje oczyszczenie po zimie.
Co powinno znaleźć się w koszyczku Wielkanocnym?
1) jako: symbol nowego życia,
2) chleb: symbolizuje dobrobyt i pomyślność,
3) wędlina: symbolizuje zdrowie,
4)ser: symbol przyjaźni ludzi i zwierząt,
5) chrzan: symbol siły, wzmacnia zdrowie,
6)pieprz i sól: pieprz nawiązuje to tradycji żydowskich, sól symbolizuje oczyszczeni, ma odstraszać złe moce,
7)baranek: symbolizuje łagodność.

Źródło: „Pani domu”, s. 4, 40,41.
https://web.archive.org/web/20130424083359/http://brewiarz.katolik.pl/czytelnia/wielki_tydzien.php3#poczytaj
http://niedziela.pl/artykul/55978/nd/Jak-przezywac-Wielki-Tydzien
http://www.se.pl/wiadomosci/polska/niedziela-wielkanocna-co-oznacza-jakie-sa-uroczystosc-w-kosciele_314438.html

Komentarze

Popularne posty

Drukuj