Przejdź do głównej zawartości

Polecane

Babka piaskowa z rodzynkami

 Babka piaskowa to ciasto, którego nie trzeba przedstawiać. Proste, pyszne, aromatyczne i szybkie w przygotowaniu. Są wersje dwu-, trzy kolorowe. Moja dzisiejsza propozycja to wypiek z rodzynkami. Równie smaczny , co aromatyczny i mięciutki. Babkę piaskowa z rodzynkami przygotowuje się praktycznie tak samo, jak tradycyjną wersję, lecz dodajemy do niej rodzynki. Moim zdaniem ten wypiek polubią duzi i mali. Doskonałe na przyjęcia w ogrodzie. Polecam ! Składniki: 200 g masła 150 g mąki pszennej 150 g mąki ziemniaczanej 150 g cukru 50 g rodzynek 30 g cukru waniliowego 30 g cukier puder 10 g proszku do pieczenia 4 jajka Rodzynki parzymy wrzącą wodą przez 15 minut. Odcedzamy. Lekko posypujemy mąką pszenną. Białka oddzielamy od białek. Miękkie masło ucieramy na puch z dodatkiem cukru waniliowego i cukru. Dodajemy żółtka. Miksujemy. Dodajemy mąkę pszenną i mąkę ziemniaczaną oraz proszek do pieczenia. Miksujemy. Dodajemy rodzynki. Mieszamy. Białka ubijamy na puch. Dodajemy do ciasta. Blachę kek

Sekrety kuchni Podkarpackiej

Podkarpacie to region najbardziej tajemniczy w Polsce. Pełno w nim magii i sekretów. Taka jest również kuchnia tego regionu. Sekretem kuchni Podkarpackiej to smaczne i mało znane potrawy. Do prostych potraw o tajemniczych nazwach zaliczymy: hartaczami, krężałkami, kugielem, bulwiokiem, hałuszkami, małdrzykiem, szabanką. Jednym z sekretów kuchni podkarpackiej jest duży wpływ kultury łemkowskiej oraz ukraińskiej. Na smaki kuchni Podkarpackiej wpłyneły również kultury: węgierskie, żydowskie, austryjackie, dworskie czy mieszczańskie. Specyfika produktów, charakter danej kultury czy dostępność ukształtowały kuchnię Podkarpacia. Myślę, iż te w/w czynniki stanowią o sekrecie kuchni tego regionu.
Tradycyjnym wypiekiem charakterystycznym region jest rodzaj chleba zwany proziakiem – czyli placki wypiekane na płycie owalnej podawane z słodkiej śmietany. W okolicach Sanoka spotkamy w karczmach hałuszki czyli kluski z tartych ziemniaków z jakiem gotowane we wrzątku, podawane z masłem. W regionie Sanoka poznamy również fuczki czyli placki ziemniaczane smażone lub zapiekane z kapustą lub serem. Kuchnia podkarpacka znana jest również z pierogów czy żuru. Województwo znane jest również ze wspaniałych winnic. Popularne są również likier np: różany czy kawowy.
Cukiernicze specjały regionu:
1) Podpłomyk: proste, lekko chrupiące ciasto, które miało w regionie zastępować chleb. Powstaje z mąki żytniej, podawane jest na przeprosiny i na zgodę.
2) Biszkopty jarosławskie: tradycja ich wypiekania sięga XIX wieku. Polecane są małym dzieciom i osobom starszym.
3) Kruszonka lasowiacka: słodkie, kruche ciasto.

Źródło:https://www.pieknywschod.pl/pl/wojewodztwa/podkarpackie/kuchnia-regionalna
http://rzeszow.onet.pl/proziaki-chrupaczki-fuczki-smakolyki-kuchni-podkarpacia/shz3z
http://www.minrol.gov.pl/Jakosc-zywnosci/Produkty-regionalne-i-tradycyjne/Lista-produktow-tradycyjnych/woj.-podkarpackie/(pid)/334

Komentarze

Popularne posty

Drukuj