Przejdź do głównej zawartości

Polecane

Babka piaskowa z rodzynkami

 Babka piaskowa to ciasto, którego nie trzeba przedstawiać. Proste, pyszne, aromatyczne i szybkie w przygotowaniu. Są wersje dwu-, trzy kolorowe. Moja dzisiejsza propozycja to wypiek z rodzynkami. Równie smaczny , co aromatyczny i mięciutki. Babkę piaskowa z rodzynkami przygotowuje się praktycznie tak samo, jak tradycyjną wersję, lecz dodajemy do niej rodzynki. Moim zdaniem ten wypiek polubią duzi i mali. Doskonałe na przyjęcia w ogrodzie. Polecam ! Składniki: 200 g masła 150 g mąki pszennej 150 g mąki ziemniaczanej 150 g cukru 50 g rodzynek 30 g cukru waniliowego 30 g cukier puder 10 g proszku do pieczenia 4 jajka Rodzynki parzymy wrzącą wodą przez 15 minut. Odcedzamy. Lekko posypujemy mąką pszenną. Białka oddzielamy od białek. Miękkie masło ucieramy na puch z dodatkiem cukru waniliowego i cukru. Dodajemy żółtka. Miksujemy. Dodajemy mąkę pszenną i mąkę ziemniaczaną oraz proszek do pieczenia. Miksujemy. Dodajemy rodzynki. Mieszamy. Białka ubijamy na puch. Dodajemy do ciasta. Blachę kek

Świąteczne makówki

Świąteczne makówki to tradycyjne danie pochodzące ze Śląska. Najczęściej przygotowywane jest na świata wigilijne. Świąteczne makówki to proste i smaczne połączenie tradycyjnej masy makowej z chałką czy słodką bułką. Tak szybka potrawa charakteryzuje się bogatym aromatem maku, miodu i bakali. Trzeba ją jednak podawać zaraz po zrobieniu.
Składniki:
400 g gotowej masy makowej(lub dwa opakowania maku mielonego, którego przygotowujemy wg przepisu na opakowaniu)
300 ml mleka
100 g cukru brązowego
2 jajka
1 duża chałka
Chałkę troimy na dosyć grube kromki. W głębokiej misce wymieszaj mleko, cukier i jajka. Formę do pieczenia wysmaruj masłem. Kromki maczaj z obydwu stron w mleku. Układaj na dnie formy do pieczenia. Na chałce rozsmaruj pół masy makowej. Następnie na masie układaj pozostałe kromki maczane w mleku. Przełóż ponownie masą makową. Ostatnią warstwą powinna być chałka. Wierz posyp lekko cukrem brązowym. Całość piecz w 180 stopniach przez 35-45 minut. Można podać makówki z kwaśną śmietaną.
mak, makówki, świąteczne makówki

Smacznego!
Źródło:”Wielka księga wypieków”,s.124

Komentarze

Popularne posty

Drukuj