Przejdź do głównej zawartości

Polecane

Tort Kinder Country (bez pieczenia)

 Moja dzisiejsza propozycja na weekend majowy to pyszny i łatwy Tort Kinder Country. Bazą deseru są biszkopty i serek mascarpone. Ciasto jest łatwe i proste w przygotowaniu. Potrzebujemy dosłownie kilku składników. Moim zdaniem jest to tort na niezwykłe okazje. Sprawdzi się na małe i duże spotkania rodzinne. Polecam ! Składniki: masa jasna 250 g serka mascarpone  100 g cukru pudru 100 g czekolady białej 100 ml śmietany 30% 10 g śmietanfixu masa ciemna 250 g serka mascarpone 100 g cukru pudru 100 g czekolady gorzkiej 100 ml śmietany 30% 10 g śmietanfixu dodatkowo 300 g biszkoptów dowolnych 200 g płatków śniadaniowych z miodem typu "Kangus" 100 g czekolady ciemnej Masa jasna : Zimną śmietanę ubijamy na puch. Dodajemy cukier puder. Dodajemy serek mascarpone. Miksujemy. Czekoladę rozpuszczamy w kąpieli wodnej. Dodajemy do masy. Dodajemy śmietanfix. Miksujemy. Dodajemy 50 g płatków śniadaniowych. Mieszamy. Masa ciemna : Zimną śmietanę ubijamy na puch. Dodajemy cukier puder. Dodaje

Tajemnice kuchni Warmi i Mazur

Kuchnia Warmi i Mazur łączy w sobie kilkanaście różnych kuchni. Głównie znajdziemy w niej odniesienia do kuchni niemieckiej, podlaskiej. Współcześnie trudno jednak znaleźć typowe dania kuchni warmińsko-mazurskiej. Podstawę stanowiły dania oparte o ryby, mięso oraz grzyby.
Tradycję niemiecką w kuchni Warmi i Mazur znajdziemy we wspaniałych wędlinach powstałych z wieprzowiny, cielęciny i gęsiny. W głównym menu królowała karbonara, szynka z kożuchem. Popularność zdobyły klopsiki królewskie.
Ryby od wielu wieków królują na tutejszych stołach. Najpopularniejsze były okonie, leszcze oraz węgorze z których przyrządzano zupę. Nie kwestionowanym królem był i jest śledź. Ogromnym wpływem na kuchnie warmińsko-mazurką stanowią wpływy kaszubskie i Wielkopolskie. Z stąd też popularne śledzie w śmietanie oraz faszerowane.
Tak jak w całym kraju, tak też ludność dzieliła się na biednych i bogatych. Królowały dania roślinne i nabiał. Popularnymi potrawami było jajko na twardo oraz omlety. nabiał wykorzystywano do deserów. Ogromnym wpływ miała również kuchnia litewska czego dowodem są liczne sery oraz pierogi z serem na słodko zwane szałatanosy.
Osadnicy holendercy wpłynęli na powstanie sera tylżyckiego. Nie bez znaczenia był fakt wprowadzenia na tych ziemiach ziemniaków oraz przypraw i ziół. Warmia i Mazury słyną ze wspaniałych nalewek oraz miodów.
Cukiernicze tradycje Warmi i Mazur:
1) Fefernuszki czyli małe ciasteczka smakiem przypominające pierniczki. Popularność zdobyły XIX wieku, gdzie głównym składnikiem stał się cukier buraczany zastępujący miód oraz mąka. Pieczone zazwyczaj na Boże Narodzenie.
2) Brukowiec mazurski: jest to odmiana piernika, o wyraźnym korzennym smaku, która kształtem przypomina bruk.
3) Sękacz mazurksi: ciasto charakterystyczne dla regionu litewskiego. Pieczony zazwyczaj na Wielkanoc.

Źródła: „Polska kuchnia regionalna”, s. 144-147.
http://www.minrol.gov.pl/Jakosc-zywnosci/Produkty-regionalne-i-tradycyjne/Lista-produktow-tradycyjnych/woj.-warminsko-mazurskie/(pid)/334

Komentarze

Popularne posty

Drukuj