Miody miejskie(artykuł + film) - moda, ekologia czy hobby? - cykl "Polskie Miody"

Miody miejskie - pewnie zastanawiasz się co to takiego. Czy to nowa moda ? Hobby ? Czy ekologia?  Trudno na te pytania jednoznacznie odpowiedzieć. Aby jednak rozwiać wasze wątpliwości postanowiłam zagłębić i nieco poszperać w tej dziedzinie.
Czy miody miejskie różnią się od miodów leśnych lub wiejskich? Miody miejskie smakiem, ani zapachem nie różnią się, aż tak bardzo od popularnych wiejskich. Dzięki miodom miejskim jesteśmy w stanie poznać i posmakować nieznanych i unikatowych połączeń takich jak lipowo-brzozowy czy lipowo-różany. Miody miejskie zachwycają również swoim smakiem i aromatem.
Czy jest to rodzaj hobby? Początkowo w Polsce zakładanie pasieki w mieście postrzegane było jako rodzaj hobby. Dopiero z czasem nagłośnienie tematu miodów miejskich dorowadziło do odkrycia tej dziedziny pszczelarstwa. Miody miejskie stały się modne. Coraz częściej zakładane są w takich miastach jak np.: Gdańsk czy Warszawa.
Czy miody miejskie są równie zdrowe jak ich odpowiedniki wiejskie? Można powiedzieć, że tak. Miody z miasta zostały przebadane pod katem zanieczyszczeń. Badania pokazały, że miód miejski jest w 100 % pozbawiony zanieczyszczeń.
Czy trudno jest założyć pasiekę w mieście? Niestety tak. Choć już popularyzacja tej dziedziny pszczelarstwa sprawiła, że samorządy coraz łatwiej wydają zgodę na prowadzenie takiej pasieki. Pasieka miejska jest to obecnie pewna forma wspierania działań ekologicznych  w miastach oraz szerzenie wiedzy o pszczołach, miodzie.
Miód miejski nigdy nie będzie taki sam, jak w roku poprzednim. 
Czy miody miejskie są drogie? Niestety tak. Wpływ na cenę miodu miejskiego ma jego dostępność, popularność oraz koszty prowadzenia takiej pasieki. 
miód, miody miejskie

Źródło: wcinajmiód.pl, portalpszczelarski.pl.

Komentarze