Przejdź do głównej zawartości

Polecane

Zapiekane tosty z konfiturą

Jeden z najprostszych dań śniadaniowych. Do tej pory jednak preferowałam klasyczną wersję, tylko przypieczona bułka. Jednak od kąt zrobiłam tą wersję z konfitura to od razu ja pokochała. Zapiekane tosty z konfiturą przygotowuje się równie szybko co jej tradycyjną wersję. Są przy tym smaczne i bardzo łatwe. Oczywiście w przygotowanie tego dania można poprosić dzieci o pomoc. Na pewno się ucieszą. Moim zdaniem to danie jest doskonałe i na śniadanie i na kolację. Takie danie jak tosty zapiekane z konfiturą doskonale wpisują się w szybkie śniadania, których przygotowanie nie zajmuje nam dużo czasu. Moim zdaniem zapiekane tosty z konfiturą są doskonałe na każdą okazję. Polecam!
Składniki:
150 g konfitury truskawkowej
120 g bułki tartej
100 ml oleju
50 ml mleka
2 jajka
2 bułki słodkie
Bułki powinny być najlepiej wczorajsze. Bułki kroimy na pół. Smarujemy każdą bułkę konfiturą. Składamy kanapkę. W naczyniu mieszamy jajko i mleko. Moczymy bułkę. Następnie bułkę obtaczamy w bułce tartej. Olej …

Bajgle krakowskie

Kraków słynnie z wielu rzeczy. Zarówno z pięknego hejnału czy równie pięknej starówki. Kuchnia krakowska to bogactwo smaków i zapachów niespotykanych nigdzie indziej. Nieodłącznie wiąże się z kulturą Małopolską, jak i krakowską. 
Dziś na dobry początek tygodnia mam dla was pyszne bajgle krakowskie. Równie znana ich nazwa to obwarzanki. Trudno stwierdzić dla mnie czym jednoznacznie różnią się te oba wypieki. Najstarsi mieszkańcy Krakowa twierdzą, że obie nazwy są równo znaczne. Cały sekret tych niezwykłych bułeczek wiąże się z metodą ich produkcji. Obwarzenie to metoda wstępnego gotowania. Dzięki temu bajgle krakowskie mają taką piękną skórkę. 
Moje dzisiejsze bajgle to pierwsza próba robienia bajgli. Dlatego kogą wydawać się takie nierówne. Nie są to mistrzowskie bajgle, ale moje pierwsze i wyjątkowe. Moim zdaniem trzeba próbować robić różne przepisy nawet te trudne z pozoru. Polecam!
Składniki:
ciasto
500 g mąki pszennej
250 ml wody
30 g świeżych drożdży
30 g miodu lipowego
30 g cukru
30 ml mleka
do obwarzenia
2 litry wody
20 g miodu
4 g sody oczyszczonej
do smarowania
1 jajko
do dekoracji
mak
Rozczyn: Drożdże, ciepłe mleko, cukier oraz dwie łyżki mąki łączymy. Odstawiamy na 15 minut w ciepłe miejsce.
Ciasto: Mąkę, wodę, miód oraz rozczyn łączymy ze sobą. Zagniatamy ciasto. Odstawiamy na dwie godziny do wyrośnięcia. Ciasto dzielimy na 6 części. Formujemy kulę, którą spłaszczamy, następnie rozciągamy i robimy dziurkę. Dziurka musi być na tyle duża , aby w trakcie pieczenia nie zarosła. Bajgle odkładamy na blaszce do pieczenia przykrytej papierem do pieczenia do ponownego wyrośnięcia na około 30 minut.
Obwarzanie: Zagotuj wodę wraz z miodem i sodą. Bajgle delikatnie wkładaj do gotującej się wody. Gotuj około minuty z każdej strony.
Bajgle układam na papierze do pieczenia. Smaruje jajkiem i obsypuje makiem. Piekę około 20 minut w 180 stopniach. Studzę.
bajgle, obwarzanki, mak, precle
precle, obwarzanki, mak, bajgle
bajgle, obwarzanki, mak, precle
bajgle, precle, obwarzanki, mak

Smacznego!
Źródło:" Wielka księga z wypiekami", s. 19. Wyprzedaż zima 2019

Komentarze

Popularne posty

Drukuj