Przejdź do głównej zawartości

Polecane

Wiśniowy miodownik

 Moja dzisiejsza propozycja to wyjątkowy przepis na ponadczasowe ciasto jakim jest miodownik. Miodownik to wypiek, który pojawia się na polskich stołach od wielu lat. Moja dzisiejsza propozycja to wersja z wiśniami. Wiśnie na tle słodkiego kremu budyniowego i miodowego ciasta nadają nieco kwaskowy smak wypiekowi. Moim zdaniem jest to doskonałe ciasto na święta lub spotkania rodzinne. Polecam ! Składniki: ciasto miodowe 400 g mąki pszennej 200 g masła 200 g cukru pudru 50 g miodu 15 g proszku do pieczenia 1 jajko krem budyniowy 750 ml mleka 200 g masła 150 g cukru 120 g budyniu waniliowego 30 g cukru waniliowego 30 g mąki ziemniaczanej 3 żółtka dodatkowo 200 g dżemu wiśniowego Ciasto miodowe : Z podanych składników zagniatamy ciasto. Ciasto dzielimy na 4 części. Każdą oddzielnie pieczemy w 180 stopniach przez 7 minut w prostokątnej formie. Płaty ciasta studzimy. Krem budyniowy : 500 ml mleka zagotowujemy z cukrem. W pozostałym mleku rozpuszczamy budynie, mąki i żółtka. Dodajemy mieszank

Naturalna słodycz zamiast cukru - syrop z agawy(artykuł sponsorowany)

Tradycyjne wypieki jednoznacznie kojarzą się ze słodyczą. Jednak słodki smak można osiągnąć na wiele sposobów, niekoniecznie dodając do ciasta biały cukier. Jednym z nich jest syrop z agawy, naturalny słodzik roślinny w płynnej postaci. Jak można wykorzystać go w kuchni, co wyróżnia go wśród innych propozycji zastępujących cukier?

Przeczytaj więcej w poniższym artykule:

     Właściwości syropu z agawy

     Jak syrop z agawy sprawdza się w wypiekach?

     Naturalna, słodka i gęsta polewa

     Gdzie kupić syrop z agawy sprawdzonej jakości?

     Syrop z agawy - przepisy dobrze znane w nowej odsłonie

     Dlaczego warto sięgnąć po syrop z agawy?


Właściwości syropu z agawy

Syrop z agawy często nazywany jest w pełni wegańskim zamiennikiem miodu. To produkt powstający bez udziału zwierząt, pochodzi z miąższu roślin agawy. Sok wyciskany z rdzenia rośliny jest podgrzewany i filtrowany, przez co jego konsystencja zmienia się w gęstą, lejącą, przypominającą miód. Przed podgrzaniem syrop nie jest słodki, natomiast w wyniku podnoszenia temperatury cukry złożone przekształcają się w proste, przez co nektar z agawy zyskuje swoje właściwości. Jego kolor może mieć różną intensywność, od jasnozłotej po ciemnobursztynową. Im ciemniejszy, tym bogatszy jest aromat syropu z agawy, przypominający nieco karmel. Jeżeli decydujesz się na wyrób ekologiczny - BIO syrop z agawy, masz pewność, że powstaje on z surowców bez manipulacji genetycznych czy zmian chemicznych, w prostym procesie produkcji. Nie będzie też zawierać szkodliwych metali ciężkich.

Produkcja syropu z agawy w przeważającej większości ma miejsce w Meksyku. Syrop bazuje na cukrach prostych, w tym dużej ilości fruktozy, od 56 do nawet 86%, a niewielkiej glukozy, do 20%. Zawiera również inulinę. Syrop z agawy może zawierać również witaminy K, C oraz E i składniki mineralne takie jak potas i sód. Poziom węglowodanów zawarty w syropie z agawy jest porównywalny z ich zawartością w klasycznym białym cukrze. Jednak substancja daje wrażenie słodyczy większe o nawet 30% od cukru, a przez których określane nawet jako 1,5 raza słodsze, dlatego można użyć go mniej. Nie krystalizuje się po czasie, ma długi termin przydatności do użycia. Łatwo rozpuszcza się w płynach, zarówno ciepłych, jak i zimnych.

Indeks glikemiczny syropu z agawy jest niższy niż cukru, mieści się w przedziale IG 15-30. Kaloryczność jest jednak porównywalna, na poziomie około 310 kcal na 100 gramów. Dlatego może być alternatywą dla osób lubiących słodkości, ale musi być podobnie jak inne słodkie produkty stosowany z umiarem.



Jak syrop z agawy sprawdza się w wypiekach?

Syrop z agawy bez obaw można podgrzewać, stosować do potraw i wypieków wymagających obróbki termicznej. Zastępuje z powodzeniem miód, syrop klonowy czy cukier w przepisach. Warto jednak zwrócić uwagę, iż może powodować szybsze ciemnienie ciasta przy pieczeniu, dlatego zalecane jest nieznaczne obniżenie temperatury wypiekania. Aby uzyskać porównywalny stopień słodkości, syrop z agawy powinien być dodany w mniejszej ilości do ciasta niż cukier. Syrop może również nieznacznie zwiększyć stopień wilgotności, kleistości ciasta.

Dodatek syropu z agawy do innych deserów, również na zimno to coraz chętniej wybierana alternatywa. Dobrze się rozpuszcza, nie zmienia konsystencji deseru. Sam w sobie syrop stanowi gęstą polewę z naturalnym, ciekawym aromatem. Świetnie sprawdza się w roli składnika musów oraz domowej roboty kremów czekoladowych czy orzechowych. Warto jednak pamiętać, że z uwagi na wysoką zawartość fruktozy i znaczną kaloryczność, jego spożycie powinno być ograniczone.

Naturalna, słodka i gęsta polewa

Atrakcyjny kolor, konsystencja i słodki smak syropu z agawy nie uszedł uwadze cukierników. To w pełni naturalny dodatek chętnie stosowany zamiast syropu klonowego czy miodu. Naleśniki, lody, koktajle, kremy z dodatkiem syropu z agawy smakują wyśmienicie. Wystarczy kilka kropel, które dodatkowo mogą stanowić ciekawą dekorację. Syrop z agawy dobrze komponuje się także z lekko kwaskowymi dodatkami, na przykład w orzeźwiającej sałatce owocowej. Sprawdza się również w wykwintnych daniach, pieczonych ptakach, owocach morza.

Mimo cennych właściwości syropu z agawy nie powinno się przesadzać z jego użyciem. Podobnie jak inne słodkości, ma on bowiem dość wysoką wartość kaloryczną. Dodatkowo sporą część cukrów w nim zawartych stanowi fruktoza, która nie powinna być spożywana w nadmiarze z uwagi na możliwy negatywny wpływ na organizm i występowanie chorób. Na szczęście dzięki intensywnej słodyczy syropu, ciężko o jego świadome “przedawkowanie”.



Gdzie kupić syrop z agawy sprawdzonej jakości?

Surowce i produkty wykorzystywane w kuchni w niewielkich ilościach powinny pochodzić z pewnego źródła. Wielbiciele naturalnych słodkości wiedzą, jak ważne jest zapewnienie pełnego smaku bez niepożądanych nut dla ciast i deserów. Syrop z agawy z uwagi na pochodzenie i proces pozyskiwania nie jest dostępny w każdym sklepie, to produkt nienależący do popularnych w polskich warunkach. Jednak można go często kupić w różnego rodzaju sklepach z delikatesami lub znaleźć na półkach ze zdrową żywnością w większych marketach.

Jeżeli lubisz sięgać po artykuły o pewnym źródle i doskonałej jakości, również w przypadku syropu z agawy możesz kupić produkt pochodzący z rolnictwa ekologicznego. Dobrym wyborem będzie BIO syrop z agawy w sklepie CosDlaZdrowia.pl, w którym znajdziesz pełen asortyment produktów idealnie wpisujących się w nurt zdrowej i zrównoważonej diety. Warto sięgać po produkty świadomie, znając ich pochodzenie, skład i właściwości, co właśnie gwarantuje Ci oferta sklepu ze zdrową żywnością z różnych stron świata.

Syrop z agawy - przepisy dobrze znane w nowej odsłonie

Jeżeli chcesz spróbować syropu z agawy w swoich wypiekach, albo też poznać nowe propozycje jego wykorzystania pamiętaj, że bez obaw można zastąpić nim miód w niemal każdej recepturze. Można również stosować go zamiennie z syropem klonowym. Sprawdza się również jako zamiennik cukru, jednak najczęściej przepis wymaga wtedy drobnych modyfikacji, z uwagi na fakt, że syrop z agawy:

     jest znacznie słodszy od cukru,

     ma gęstą, płynną konsystencję,

     powoduje szybsze brązowienie ciasta w wyższych temperaturach.

Naturalny syrop z agawy obok słodyczy ma również karmelowe nuty, dlatego może wpływać na ostateczny smak słodkiego wypieku czy deseru. Po syrop z agawy chętnie sięgają również wegetarianie i weganie, jest częstym składnikiem wypieków niezawierających produktów odzwierzęcych.

Dlaczego warto sięgnąć po syrop z agawy?

Cechami wartymi podkreślenia w przypadku syropu z agawy są jego niższy od cukru indeks glikemiczny oraz zawartość witamin i minerałów. Cechuje się również znacząco wyższym poziomem słodkości. Według koneserów potrafi nadać wypiekom i deserom niepowtarzalnego charakteru. Co więcej, sam w sobie może być nie tylko surowcem, ale i produktem końcowym wykorzystywanym jako polewa lub sos do deserów, naleśników czy wykwintnych dań. Syrop z agawy z pewnością należy do produktów, które warto mieć w kuchni, również z uwagi na jego długi termin przydatności do użycia.




Jeśli chcecie poznać więcej informacji i przepisów to zapraszam do odwiedzenia strony: https://www.cosdlazdrowia.pl/syropy-zamiast-cukru/syrop-z-agawy/produkt-795.

Post powstał we współpracy z marką Cośdlazdrowia.pl oraz vivio.pl


Komentarze

Popularne posty

Drukuj