Jak zostać domowym zielarzem i wzbudzić zazdrość wśród rodziny? (artykuł sponsorowany)

 

Jak zostać domowym zielarzem i wzbudzić zazdrość wśród rodziny?

    Hodowla ziół w przydomowym ogródku lub w kuchni na parapecie to jeden z najbardziej stylowych tematów w prasie i na blogach. Wybór ziół tak naprawdę zależy od nas samych i od naszych preferencji.  Możemy popisać się naszą kreatywnością i pomysłowością. Obecnie mamy szeroki wybór dodatków i akcesoriów do kuchni.

 Wraz z rozwojem Internetu oraz upowszechnieniem blogów nastała w naszym kraju moda na gotowanie i hodowlę ziół. Doskonałym miejscem to uprawy takich roślin stały się przydomowe ogródki lub parapety. Większość z nas nie ma jednak ogródka, więc tak naprawdę zostaje nam uprawa ziół na parapecie.  Wykazujemy się przy tym naszą pomysłowością. Wybór rośliny zależy w dużej mierze od naszego stylu życia i cierpliwości. Przygotowałam krótki ranking ziół uprawianych najczęściej w Polsce. Do najpopularniejszych obecnie roślin uprawianych w domu należą:

  1.   Bazylia: Jest to zioło doskonałe w uprawie, a przy tym pełne aromatu. Jeden z symboli kuchni włoskiej. Nieodłączny dodatek do pizzy, sosów, makaronów. Ten, kto uwielbia kuchnie włoską wie o czym mówię.  Pyszny dodatek do ryb, mięsa czy owoców morza. Świeża bazylia lubi miejsca dobrze oświetlone, nie lubi gdy się ja często podlewa.
  2.   Mięta: Orzeźwiające zioło, które sprawdza się do letnich sałatek, dipów czy napojów. Jeden ze składników letniej lemoniady. W kuchni lubi zaciemnione miejsca oraz wilgotne podłoże.
  3.   Rozmaryn: Dodatek do dań mięsnych, rybnych, drobiowych. W daniach doskonale komponuje się z pomidorami, jajkami, serem. Aby doskonale rósł w kuchni potrzebuje światła, dostępu do powietrza oraz drenażu.
  4.   Oregano: Zioło popularne w kuchni włoskiej. Dodatek do makaronów, pizzy, sosów. Z każdym gatunkiem mięsa komponuje się wspaniale. Jest to roślina, która lubi suche, nasłonecznione miejsce z dostępem powietrza. Powinno mieć wilgotną ziemię.
  5.  Tymianek: Niezbędny element kuchni francuskiej. Używany jako dodatek do farszy i pasztetów. Doskonale komponuje się z jagnięciną i innymi mięsami. Zioło uwielbia nasłonecznione miejsce i suchą ziemię. Trzeba pamiętać, aby  podlewać tymianek rzadziej niż inne rośliny.
  6.  Kolendra: Niezbędny dodatek do mięs, gulaszy czy zup. Jeden z elementów przyprawy do piernika. Często wykorzystywany w cukiernictwie.  Jest rośliną wymagającą. Lubi nasłonecznione miejsce i bardzo użyźnioną glebę.  Często podlewamy, a liście zrywamy, gdy osiągnie 15 cm wysokości.
  7.  Pietruszka: Zioło znajdziemy jako składnik zup, sosów, gulaszy, dań warzywnych czy z ryżem. Jest rośliną dosyć łatwą w uprawie, a przy tym smaczną i aromatyczną. Najlepiej sprawdzi się na słonecznym parapecie i wilgotną glebą.
  8. Szczypiorek: Występuje jako posypka w wielu daniach kuchni europejskiej, jest składnikiem zup. Nie odłączny składnik polskiej jajecznicy. Nie jest ziołem wymagającym stałej uwagi. Jedynym kryterium jest stale wilgotna ziemia.
  9. Koperek: Doskonały dodatek do ryp w tym do łososia. Składnik sosów, dressingów czy zup. Używany jako posypka do dań głównych. Roślina łatwa w uprawie.  Lubi słoneczne miejsce z lekko wilgotną ziemią. Trzeba to jednak robić systematycznie. Woda powinna mieć temperaturę pokojową.
  10. Szałwia: Dodatek do ciężkich dań mięsnych, kurczaka czy kremu z dyni. Ma specyficzny smak. Nie jest rośliną odporną na mróz. Lubi słoneczne miejsca. Łatwa w uprawie. Nie należy jej jednak często podlewać.

Jednak mimo naszych najlepszych chęci zioła nie chcą nam nadal rosnąć musimy zastanowić się nad tym co jest jego przyczyną. Nie od dziś wiadomo, że nie jest sztuką kupić roślinę, trzeba umieć ją wyhodować, aby stanowiła ozdobę naszego parapetu. Trzeba spełnić kilka warunków. 

Po pierwsze miejsce musi być dobrze nasłonecznione. Najlepiej, aby parapet był od strony wschodniej lub południowej. Rośliny nie mogą stać również blisko kaloryfera. Okna muszą być jak najbardziej widne. Jeśli pomieszczenie jest ciemne, należy zioła doświetlać lampą. Nie wolno ziół zasłaniać firankami.

Kolejną sprawą jest właściwe nawodnienie. Aby nasze zioła pięknie kwitły nie należy ich ani za rzadko podlewać, jak i za często. Roślina powinna mieć właściwe nawodnienie cały czas.

Tym co decyduje o sukcesie w uprawie siół i roślin w kuchni jest również właściwy sprzęt. Odpowiednie akcesoria do obróbki i uprawy ziół stanowią tak naprawdę bazę naszych sukcesów i porażek. W dzisiejszych czas tak naprawdę mamy mnóstwo okazji do wykazania się naszą pasja ogrodniczą. Do kupienia mamy zarówno praktyczne i klasyczne doniczki, jak i nowoczesne z funkcją podlewania. Inteligentne doniczki spełniają kilka przydatnych funkcji. Są łatwe w obsłudze. Sprawdzają się, gdy nie mam nas w domu. Nie musimy angażować osób trzecich do podlewania naszych ziół i roślin.


 

Takie inteligentne doniczki spełnią również funkcje ozdobną i estetyczną, zwłaszcza w nowoczesnych wnętrzach.

 Kolejnym kuchennym gadżetem są zestawy do samodzielnej hodowli ziół i roślin. Taki zestaw pokieruje nas jak prawidło zacząć uprawiać zioła i rośliny.  


Podczas podlewania i przesadzania naszego domowego zielnika w każdej kuchni nie powinno zabraknąć nożyczek do przycinania. Jest to praktyczne akcesorium podczas hodowli domowych ziół. Dzięki niemu nie tylko nadamy odpowiedni kształt ziołom, posłuży również nam  gdy gotujemy np.: makaron z sosem i potrzebujemy kawałka bazylii do dekoracji naszej potrawy. Takie nożyczki to obecnie must have w każdej kuchni.

Jeśli jednak chcemy szybko zmielić nasze zioła np.: miętę czy oregano to niezbędnym akcesorium jest automatyczny młynek do ziół i przypraw. Dzięki temu, gdy nie mamy za wiele czasu na gotowanie, a pragniemy czuć smak i aromat świeżych ziół w naszym daniu, taki młynek ułatwi nam zadanie. Zmieli nam wszystko co będziemy chcieli i przy tym się nie ubrudzimy, ani nie zabrudzimy kuchni. Moim zdaniem jest to bardzo praktyczne urządzenie, gdyż nie raz zdarzało mi się zabrudzić blat kuchenny gdy rozdrabniałam zioła tradycyjnym moździerzem.

Każdy z tych produktów odgrywa ważną rolę w hodowli ziół w domowych warunkach. Tym co powinno kierować nas przy wyborze akcesoriów do kuchni jest dostępność danego akcesorium. Sklep w którym kupujemy powinien budzić nasze zaufanie. Być przy tym czytelny pod względem przepisów, zasad bezpieczeństwa i ochronny danych. Takim sklepem, gdzie możecie w sposób legalny i w pełni bezpieczny kupić te, jak i inne gadżety jest sklep internetowy Fabryka Form. Znajdziecie w nim nie tylko opisane i przedstawione prze zemnie produkty, jak i wiele więcej.

Podsumowując, aby rozpocząć przygodę z hodowlą ziół w domowym zaciszu tak naprawdę potrzebujecie określić ile i jakie rośliny chcecie uprawiać. Znać swoje możliwości fizyczne i czasowe oraz zaopatrzyć się z praktyczne akcesoria do uprawy ziół w sprawdzonym sklepie internetowym. Tak nie wiele potrzeba by zostać domowym ogrodnikiem i zachwycać swoim małym, prywatnym domowym ogródkiem. Nic tylko trzeba brać się do roboty. Ja już zaczęłam, a wy?

 

Źródło: http://www.e-ogrodek.pl/a/jak-uprawiac-ziola-w-domu-zakladamy-ziolowy-ogrodek-w-kuchni-20300.html

https://www.garneczki.pl/blog/jak-hodowac-ziola-w-kuchni/

 

Komentarze