"Wypieki bez tajemnic" - mąka pszenna

 Dziś rozpoczynam nowy cykl na swoim blogu. Nosi tytuł "Wypieki bez tajemnic". Mam nadzieje, że będziecie razem ze mną odkrywać tajemnice cukiernictwa. Dziś na dobry początek mąka pszenna. Można powiedzieć, iż jest to królowa polskiej kuchni.

Bez mąki pszennej nie ma praktycznie żadnego polskiego dania. Mąka pszenna stanowi bazę dla naleśników, klusek, ciast. Jest doskonałym zagęstnikiem zup i sosów. Mąka pszenna dzięki dużej zawartości glutenu jest doskonałym spoiwem dla dań.

Mąka pszenna powstaje w procesie mielenia. Oddziela się tzw. białą część od łupiny i zarodników. Tzw. biała część to tak naprawdę cukier, skrobia i biała, które tworzą gluten. W łupinie mamy za to składniki mineralne. Mąkę dzielimy również na chlebową i nie chlebową. Wśród chlebowych wyróżniamy:

- mąkę pszenną;

- mąkę żytnią.

Mąki nie chlebowe to wszystkie mąki bezglutenowe. zaliczamy do nich między innymi ziemniaczaną, sojową, ryżową. Są to obecnie bardzo modne mąki.

Mąkę pszenną dzielimy również na typy. Im mąka ma wyższy numer tym ma więcej składników mineralnych i odżywczych. Do najpopularniejszej należą mąki typu 460, 500. Wyróżniamy maki wrocławskie czy poznańskie. 

Mąka pszenna to jeden z niezbędnych składników wypieków. Nadaje swoistej kleistości ciastu. Dzięki niej mamy takie pyszności jak kopytka. 




Komentarze